kid4

Oczywiście na szczyty górskie można wchodzić zupełnie bez planu i powodu, ale to nie byłoby w stylu MKT. W 2009 roku Prezes Paweł Krawczyk zaproponował taki powód - zdobywanie najwyższych szczytów wszystkich państw europejskich. Chociaz powoli pomysł rozkręca się z roku na rok. Zróżnicowanie tematu - od niczym nie wyróżniających się pagórków do cztero- i pięciotysięcznych (?) olbrzymów jest tak duże, że nie tylko klubowi wspinacze, ale nawet osoby mniej sprawne fizycznie czy chore mogą zasmakować uczestniczenia w "zdobyciu najwyższego szczytu". Liczne inne zalety to stosunkowo niewielka odległość (a więc i mniejszy koszt), dostępność i bezpieczeństwo w ramach Unii europejskiej i Układu Shengen.

Jak do tej pory udało się nam zorganizować w większych gupach (czyli przynajmniej 2 członków MKT) wejścia na litewską Górę Auksztocką (tu był to raczej wjazd) i ukraińską Howerlę w 2009 roku (ze Stowarzyszeniem Chorych na Astmę Oskrzelową!) oraz Rysy i austriackiego Grossglocknera w 2011. W sierpniu 2012 Piotr Paprzycki i Paweł Krawczyk z rodzinami weszli na azorskie Pico - najwyższy szczyt Portugalii. Poza tym członkowie MKT "zaliczali" lub "zaliczają" obecnie szczyty korony samodzielnie lub w towarzystwie osób spoza Klubu. Zamierzamy prowadzić mały ranking zdobywców wśród aktualnych członków MKT. Będziecie tu też mogli obejrzeć sprawozdania z wejść klubowych. Proszę też członków o zgłaszanie swoich uzysków w koronie Europy, bo nie o wszystkich wiemy.

Paweł Krawczyk, Piotr PaprzyckiPonta do Pico (2351mnpm)

jest najwyższym szczytem Portugalii, ale nie wznosi się nad kontynentem. Kontynentalne portugalskie góry nie są zbyt imponujące, mają około 1000mnpm. Szczyt Ponta do Pico (czyli po prostu Pico - port. szczyt) wznosi się na Wyspach Azorskich, które do Portugalii przyłączono jeszcze w XV wieku. Azory wznoszą się na Grzbiecie Śródatlantyckim, ok 1,5 tys km od Półwyspu Iberyjskiego i ponad 2 tys. km od brzegów Ameryki - i ta odległość i izolacja komunikacyjna wysp to jest najważniejszy problem dla potencjalnego zdobywcy najwyższej góry Portugalii. Poza tym uważam, że wyjazd na Azory ma same plusy i postaram się Was o tym przekonać. W wejściu na Pico pod flagą MKT w komplecie wzięli udział Paweł, Kamila i Adaś Krawczykowie oraz Iwona, Piotr, Karolina i Krzysio Paprzyccy. Wyprawę odbyliśmy w sierpniu, czyli w szczycie sezonu turystycznego.

 

Wszyscy członkowie MKT, którzy zdobyli jakikolwiek szczyt w Koronie Gór Europy mogą zgłaszać do nas swoje uzyski zarówno dokonane w Klubie jak i poza nim, tak obecnie jak i wcześniej. Poniżej przedstawiamy oficjalny klubowy ranking zdobywców Korony oparty na naszych własnych informacjach i udziale w oficjalnych przedsięwzięciach turystycznych Klubu. Jak na razie zdecydowanie palmę pierwszeństwa dzierży jak przystało na Prezesa Paweł Krawczyk z dziewięcioma szczytami Korony. Gdyby ktoś z członków MKT przypomniał sobie o jamimś uzysku w Koronie Gór Europy proszę natychmiast o informację do mnie. Ranking może się radykalnie zmienić, zapraszmy do uczestnictwa w imprezach Korony Gór Europy organizowanych przez Klub.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2

Mikrowstępniak, czyli co słychać w Klubie


 

Mikro-wstępniak (NR 2/2014) Walne za nami. Zwróćcie uwagę na duże zmiany w Zarządzie - będą nas, mam nadzieję skuteczniej, wspierać Michał Drożdż i Maciek Strzemski. Dziękuje także wszystkim, którzy wpłacili składki, dzięki którym moglismy spokojnie wesprzeć rejestrację w PZA Klubu Wysokogórskiego Lublin. Dzięki temu będziemy mogli znacznie rozszerzyć nasze możliwości turystyczne w Tatrach i umożliwić podnoszenie kwalifikacji członków w uprawianiu ambitniejszych form turystyki górskiej.  Wkrótce rusza nowy projekt rowerowy "Płynie Wisła, płynie...", zaawansowany jest też stan przygotowania wyprawy bałkańskiej w koronie gór Europy. Możliwości turystyczne MKT dzięki KWL będą sięgać w tym roku szczytów Alp i Dolin Himalajów - byle tylko znaleźli się chętni. Z turystycznym pozdrowieniem...    
 

webmajster