wspin2

Witamy na podstronie Sekcji wspinaczkowej MKT, która zainaugurowała swoją działalność w 2008 roku. Inicjatorem sekcji jest głównie Piotr Janusz, który obecnie pełni funkcję pełnomocnika Zarządu d/s wspinu. Trafiają tutaj materiały, które mniej wiążą się z turystyką wysokogórską a bardziej z rekreacyjną i sportową wspinaczką skałkową i wysokogórską, którą uprawia wielu członków i sympatyków MKT. Oprócz relacji z sezonów wspinaczkowych i propozycji wyjazdowych sekcji, szczególnie atrakcyjne mogą być unikatowe skałoplany Skałek Rzędkowickich autorstwa Piotra Janusza oraz piękne plenery polskich i zagranicznych regionów wspinaczkowych. Nie mniej interesujące są artykuły dotyczące ferrat i wysokogórskich wielowyciągowych dróg w Alpach i innych górach wysokich z powietrznymi fotografiami i sprawozdaniami.

 

Materiały przygotowali Piotr Janusz, Kasia Kurcman i Norbert Grząśko, Michał Drożdż, red. Piotr Paprzycki.Drogę na Eiger nasza ekipa w składzie Jakub Szczepanik, Marta Rembek, Kajetan Miskur i Michał Drożdż rozpoczęła w szwajcarskiej miejscowości Grindenwald. W sierpniu 2012 roku wybraliśmy wariant wejścia granią Mittelgi Integrale. Wydał się on nam znacznie ciekawszy niż jego skrócona (choć najczęściej wybierana przez wspinaczy) wersja drogą od schroniska Mittelgi na szczyt (ten odcinek stanowi około 1/3 Mittelgi Integrale).

 

Skałoplany i kilka słów komentarza na temat popularnego polskiego rejonu wspinaczkowego. Rzędkowice to mała miejscowość położona niedaleko Zawiercia. Skały Rzędkowickie tworzą łańcuch ostańców ciągnący się ok. 1,5km. Większość skał nie przekracza 15m wysokości, do wyższych należą Lechwor ok. 25m i Okiennik Rzędkowicki ok. 30m. Znajduje się tu wiele dróg o bardzo zróżnicowanych trudnościach od III do VI.6, ze sporym wyborem dróg VI – VI.3.

 

Pogoda minionego lata była dość łaskawa dla wspinaczy. Prawie każdą wolną chwilę spędzaliśmy na Jurze i planowaniu wyprawy na zakończenie sezonu. Miał to być nasz pierwszy zagraniczny wyjazd wspinaczkowy więc wybór nie był łatwy. Po długich godzinach debat zapadła decyzja- włoskie Ferentillo. 8 października wyruszyliśmy autobusem z Lublina do Rzymu. Po krótkim odpoczynku pojechaliśmy pociągiem do Terni a następnie autobusem już do celu naszej wyprawy. 

 
Strona 1 z 3

Mikrowstępniak, czyli co słychać w Klubie


 

Mikro-wstępniak (NR 2/2014) Walne za nami. Zwróćcie uwagę na duże zmiany w Zarządzie - będą nas, mam nadzieję skuteczniej, wspierać Michał Drożdż i Maciek Strzemski. Dziękuje także wszystkim, którzy wpłacili składki, dzięki którym moglismy spokojnie wesprzeć rejestrację w PZA Klubu Wysokogórskiego Lublin. Dzięki temu będziemy mogli znacznie rozszerzyć nasze możliwości turystyczne w Tatrach i umożliwić podnoszenie kwalifikacji członków w uprawianiu ambitniejszych form turystyki górskiej.  Wkrótce rusza nowy projekt rowerowy "Płynie Wisła, płynie...", zaawansowany jest też stan przygotowania wyprawy bałkańskiej w koronie gór Europy. Możliwości turystyczne MKT dzięki KWL będą sięgać w tym roku szczytów Alp i Dolin Himalajów - byle tylko znaleźli się chętni. Z turystycznym pozdrowieniem...    
 

webmajster