Na razie chciałbym krótko przedstawić piękny region jakim jest Les Calanques we Francji, może kogoś zauroczy on tak jak mnie i zapragnie odwiedzić to wspaniałe miejsce.


Calanques


Calanques znajdują się między Marsylią i portem Cassis. Jest to 15 km wybrzeża, całego usianego skałami wapiennymi. W rejonie: "Kalanek" znajduje się ponad 3000 dróg wspinaczkowych o bardzo zróżnicowanym charakterze. Większość to drogi dość łatwe, jednak nie brakuje dróg bardzo trudnych dla, twardzieli nawet 8c. Dużo jest dróg łatwych, wielowyciągowych do 250 m. długości. Ciekawe są trawersy okrążające całe półwyspy, takie drogi mają do 1 km i biegną tuż nad wodą. Kalanki to jednak nie tylko wspinanie, są tu piękne plaże, zupełnie dzikie tereny, piękne szlaki o charakterze górskim, no i oczywiście morze. Najwyższym wzniesieniem rejonu jest Mont Puget (poniżej po lewej), na który chcielibyśmy wejść i popodziwiać wspaniały widok na Morze Śródziemne, "Kalanki" i Marsylię. 

 

 fot 01  fot 03
 fot 04  fot 05
 fot 06  fot 07
 fot 09  fot 10

 

Jeśli chodzi o noclegi to planujemy przy ładnej pogodzie spać na plażach lub szczytach, jeśli będzie lać w okolicy znajdują się liczne groty i okapy. "Kalanki" to wprawdzie teren parku narodowego, ale podobno nikt się nie czepia, jeśli nie robi się syfu i nie pali ognisk. Lepiej również nie rozbijać namiotów. Największym mankamentem regionu są kłopoty z wodą. Nigdzie na terenie 'Kalanek' nie ma najmniejszego strumyka. Po wodę trzeba chodzić do Lumin (miasteczko akademickie) a to ok. 40 min marszu. Można także poprosić o przywiezienie wody miejscowych rybaków.

Jeśli chodzi o dojazd to planujemy autobusem. Myślę że z firmą Sindbad. Jechaliśmy z nimi do Austrii i jesteśmy bardzo zadowoleni. Koszt biletu to 600 zł. w obie strony. Całkowity koszt to 1000-1200 zł. na ok. 2 tyg.

Jeśli powyższe rajskie widoki zainteresują kogoś - posiadam przewodnik wspinaczkowy po Kalankach w formie elektronicznej. Podaję w załączniku zestawienie dróg wspinaczkowych (format pdf, niestety po francusku).

Zachęcam do odwiedzenie także:

http://topo.uka.pl/content/topo/calanques/calanques.php

kontakt Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Pozdrawiamy.

 

 

Mikrowstępniak, czyli co słychać w Klubie


 

Mikro-wstępniak (NR 2/2014) Walne za nami. Zwróćcie uwagę na duże zmiany w Zarządzie - będą nas, mam nadzieję skuteczniej, wspierać Michał Drożdż i Maciek Strzemski. Dziękuje także wszystkim, którzy wpłacili składki, dzięki którym moglismy spokojnie wesprzeć rejestrację w PZA Klubu Wysokogórskiego Lublin. Dzięki temu będziemy mogli znacznie rozszerzyć nasze możliwości turystyczne w Tatrach i umożliwić podnoszenie kwalifikacji członków w uprawianiu ambitniejszych form turystyki górskiej.  Wkrótce rusza nowy projekt rowerowy "Płynie Wisła, płynie...", zaawansowany jest też stan przygotowania wyprawy bałkańskiej w koronie gór Europy. Możliwości turystyczne MKT dzięki KWL będą sięgać w tym roku szczytów Alp i Dolin Himalajów - byle tylko znaleźli się chętni. Z turystycznym pozdrowieniem...    
 

webmajster