Skałoplany i kilka słów komentarza na temat popularnego polskiego rejonu wspinaczkowego. Rzędkowice to mała miejscowość położona niedaleko Zawiercia. Skały Rzędkowickie tworzą łańcuch ostańców ciągnący się ok. 1,5km. Większość skał nie przekracza 15m wysokości, do wyższych należą Lechwor ok. 25m i Okiennik Rzędkowicki ok. 30m. Znajduje się tu wiele dróg o bardzo zróżnicowanych trudnościach od III do VI.6, ze sporym wyborem dróg VI – VI.3.

Bardziej popularne drogi niestety są wyślizgane (Zegarowa, Lechfor, Turnia Kursantów). Przez większość czasu w skałach panuje względny spokój, ale są okresy w których trudno dopchać się do jakiejkolwiek drogi, a tłum jest prawie tak wielki jak na koncercie rockowym na świeżym powietrzu.

Skały mają w większości wystawę południową i niestety latem bywa zbyt gorąco. Wtedy ratunkiem stają się skały położone w lesie (Leśna Turnia, Kamień Pod Leśną, Flaszka, Faszystowski Ogródek). Jeśli chodzi o obicie dróg to jest różnie. Doskonale obite są Zegarowa, Lechfor, Leśna. Na reszcie skał poraża wszechobecny brak ringów zjazdowych (mimo, że są wspominane w przewodnikach!) oraz leciwość punktów asekuracyjnych. Na szczęście na większość tych skał jest łatwe wejście od tyłu, a założenie stanowiska w większości przypadków nie stanowi większego problemu.

Poza tym łańcuchem ostańców niedaleko w lesie znajduje się Faszystowski Ogródek z kilkoma drogami o niewielkich trudnościach. Można tu odpocząć gdy robi się tłum pod bardziej znanymi skałkami. Rzędkowice to także bardzo dobry punkt wypadowy, blisko znajdują się Podlesice (4km, Mirów (8km), Łutowiec (11km), Morsko i Skarżyce. W miejscowości bardzo wiele gospodarstw oferuje pokoje lub miejsce na rozbicie namiotu. Spać można również w skałach – szczególnie oblegana jest Patelnia czyli rozległa łąka u stóp Okiennika Rzędkowickiego. Rzędkowice to oczywiście nie tylko wspinanie, można tu wspaniale wypocząć, spacerować po lesie, jeździć na rowerze lub konno będąc w otoczeniu pięknych jurajskich skałek. Miłośnicy skamielin mogą odwiedzić położony niedaleko kamieniołom, gdzie można znaleźć wiele amonitów.

Będziemy sukcesywnie dodawać w miarę kolejnych wyjazdów skałoplany Rzędkowic. Na razie pierwszych dziesięć do obejrzenia na końcu strony.

 
 
 

 Skałoplany Skałek Rzędkowickich

 


 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

Dla zainteresowanych innymi szczegółowymi informacjami zestawiamy poniżej przydatne linki:

(ogólnie Rzędkowice)
http://topo.uka.pl/content/topo/jura/jura.php#rzedkowice
http://www.wspinek.fr.pl/html/jura/index.html
(Zegarowa)
http://www.wspinanie.pl/topo/polska/polnoc/rzedkowice/zegarowa.htm
(Kamień pod Wysoką)
http://www.wspinanie.pl/topo/polska/polnoc/rzedkowice/kamien_pod_wysoka.htm
(buldery)
http://www.redpoint.pl/topo/garaz.jpg
http://www.redpoint.pl/topo/buldery-za-flaszka_1.jpg
http://www.redpoint.pl/topo/buldery-za-flaszka_2.jpg
http://adrenalina.onet.pl/1093312,1188,1751,praktyka.html
(Lechwor i okolice)
http://fpzpqlg9knl6.az.pl/guide/rzedki/rzedki.htm (obecnie nieaktywna)
(Szkoła wspinania Krzysztofa Wróbla)
www.abcwspinania.info

 

 

Mikrowstępniak, czyli co słychać w Klubie


 

Mikro-wstępniak (NR 2/2014) Walne za nami. Zwróćcie uwagę na duże zmiany w Zarządzie - będą nas, mam nadzieję skuteczniej, wspierać Michał Drożdż i Maciek Strzemski. Dziękuje także wszystkim, którzy wpłacili składki, dzięki którym moglismy spokojnie wesprzeć rejestrację w PZA Klubu Wysokogórskiego Lublin. Dzięki temu będziemy mogli znacznie rozszerzyć nasze możliwości turystyczne w Tatrach i umożliwić podnoszenie kwalifikacji członków w uprawianiu ambitniejszych form turystyki górskiej.  Wkrótce rusza nowy projekt rowerowy "Płynie Wisła, płynie...", zaawansowany jest też stan przygotowania wyprawy bałkańskiej w koronie gór Europy. Możliwości turystyczne MKT dzięki KWL będą sięgać w tym roku szczytów Alp i Dolin Himalajów - byle tylko znaleźli się chętni. Z turystycznym pozdrowieniem...    
 

webmajster