26
lis 2012

Liczba chętnych do wygłoszenia prelekcji na poprzednim XV posiedzeniu Zarządu była tak duża, że musieliśmy zorganizować w 2012 roku jeszcze jedno. Tym bardziej, że udało się zaprosić do wygłoszenia opowieści p. Piotra Kozioła, który w tym roku uczestniczył w wielkiej turystyczno-religijno-misyjnej imprezie - Rajdzie Katyńskim. Spotkanie rozpoczęło się jak zwykle w Klinice Chorób Płuc o godzinie 17:30, zgromadziło wyjątkowo dużo widzów i trwało blisko 2 godziny.


Pokaz zdjęć i opowieść Piotra Kozioła z niezwykłego rajdu motocyklowego za wschodnie granice Polski: „XII Motocyklowy Rajd Katyński – oczami „leszcza” był nietypową prezentacją jak na obyczaje klubowe. Po pierwsze mówił o imprezie masowej (kilkaset uczestników), na dodatek odbywającej się na motocyklach czego w MKT raczej nie praktykujemy. Stanowczo jednak nie jest to wyjazd wypoczynkowy i mimo bardzo małego elementu krajoznawczego to także jest turystyka. Uczestnicy wielokrotnie biwakują w terenie a długie tury motocyklowe ze względu na jakość dróg, pogodę i wielodniowy charakter rajdu są mocno wyczerpujące. Rajd corocznie odwiedza nie tylko Katyń, ale też inne miejsca związane z matrylologią i historią Polaków na Ukrainie, Białorusi, Litwy i Rosji i oprócz celu podstawowego jakim jest uczczenie zmarłych ma też zadania charytatywne. 

Ze względu na odwiedzane miejsca i religijno-pielgrzymkowy charakter, rajd wiąże się z wielkim ładunkiem emocjonalnym, który prelegent starał się nam z całego serca przekazać. Niezależnie od naszych opinii - na pewno wszyscy byli pod wrażeniem.

W drugiej kolejności Prezes Paweł Krawczyk przedstawił prezentację z komentarzem dotyczącym letniego zdobycia azorskiego Pico wraz z urokami Azorów jako wspaniałego i nieznanego ogółowi celu turystycznego. Po raz drugi zobaczyliśmy także jak Małgorzata  Truskowska (jako 3 osoba wśród członków MKT) zdobywała największą samotną górę świata Kilimanjaro w Tanzanii drogą Machame. Na zakończenie Piotrek Janusz uzupełnił swoją zeszłoroczną prezentację dotyczącą zawziętej (już 2 rok z rzędu!) wspinaczki skałkowej na greckiej wyspie Kalymnos.

Ze spraw organizacyjnych przypomnieliśmy, że trwa rekrutacja chętnych na wyjazd do Kirgizji planowaną na 2013 rok. Została ogłoszona także decyzja Zarządu co do nieprzyznania w tym roku wyróżnienia MKT 'Turystyczny wyczyn roku'. Uznaliśmy, że mimo bogatego w wydarzenia sezonu nikt nie zrealizował wyczynu na poziomie poprzednich laureatów Alicji Rokickiej i Michała Drożdża.


 

Prezes na Kilimanjaro - galeria fotograficzna Pawła Krawczyka z wejścia na Kilimanjaro tą samą drogą Machame w 2005 roku

Materiały z Pico w projekcie 'Korona gór Europy'.

 

Mikrowstępniak, czyli co słychać w Klubie


 

Mikro-wstępniak (NR 2/2014) Walne za nami. Zwróćcie uwagę na duże zmiany w Zarządzie - będą nas, mam nadzieję skuteczniej, wspierać Michał Drożdż i Maciek Strzemski. Dziękuje także wszystkim, którzy wpłacili składki, dzięki którym moglismy spokojnie wesprzeć rejestrację w PZA Klubu Wysokogórskiego Lublin. Dzięki temu będziemy mogli znacznie rozszerzyć nasze możliwości turystyczne w Tatrach i umożliwić podnoszenie kwalifikacji członków w uprawianiu ambitniejszych form turystyki górskiej.  Wkrótce rusza nowy projekt rowerowy "Płynie Wisła, płynie...", zaawansowany jest też stan przygotowania wyprawy bałkańskiej w koronie gór Europy. Możliwości turystyczne MKT dzięki KWL będą sięgać w tym roku szczytów Alp i Dolin Himalajów - byle tylko znaleźli się chętni. Z turystycznym pozdrowieniem...    
 

webmajster